MMM 28132 Close Pipe Nipple, 1/4 in Nominal, 0.88 in L, Brass, NPTF End Style, Import
Invoice Description
CLOSE NIPPLE,THREAD 1/4, BRASS, .88, BRASS PIPE CLOSE NIPPLE
Features
Back To Top- Fair vibration resistance
- Used with brass, bronze, copper, steel, aluminum and iron pipe
- +/- 0.02 tolerance on all dimensions
Tech Specs
Back To Top| Type | Close |
|---|---|
| Nominal Size | 1/4 in |
| End Style | NPTF |
| Material | Brass |
| Brand | Midland Industries |
| In Stock | N |
| Color | Yellow |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 0.88 in |
| Pressure Rating | 1200 psi |
| Temperature Rating | -65 to 250 deg F |