MMM 30473 Short Shank Hose Swivel Adapter, 3/4 in, Barb x MGH, Brass, Import
Invoice Description
HOSE BARB 3/4INX MALE GHT MALE,ID 3/4,THREAD 3/4, STANDARD, BRASS BRASS PIPE HOSE BARBS
Tech Specs
Back To Top| Type | Short Shank |
|---|---|
| Nominal Size | 3/4 in |
| End Style | Barb x MGH |
| Hex Size | 1.06 in |
| Pressure Rating | 75 psi |
| Temperature Rating | 35 to 100 deg F |
| Material | Brass |
| Dimensions | 1.56 in L |
| Brand | Midland Industries |
| In Stock | Y |
| Domestic/Import | Import |
| Fitting/Connector Type | Adapter |