North® by Honeywell 11390044 Faceshield Replacement Visor, Clear, Propionate, 8-1/2 in H x 15 in W x 5/64 in THK Visor, For Use With Protecto-Shield Faceshields, Specifications Met: ANSI Z87+, CSA Z94.3
Invoice Description
FACESHIELD VISOR, CLEAR, 8-1/2INx15IN 0.07 THICK, USE W/PROTECTO SPERIAN FACESHIELDS
Features
Back To Top- Propionate is more flexible and is more appropriate in chemical-resistance applications
Tech Specs
Back To Top| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Propionate |
| Visor Thickness | 5/64 in |
| Visor Height | 8-1/2 in |
| Visor Width | 15 in |
| Suitable For Use With | Protecto-Shield Faceshields |
| Brand | North by Honeywell |
| In Stock | Y |
| Specifications Met | ANSI Z87+, CSA Z94.3 |