Norton® 07660789431 37C Type 11 Portable Snagging Wheel, 4 in Dia Max, 2 in THK
Description
Easily handle a variety of grinding tasks, including foundry snagging, tool sharpening, portable grinding and stock removal, with the 37C SC Type 11 non-reinforced portable snagging wheel. This versatile and economical wheel offers a great choice for applications involving non-ferrous metals and masonry materials, including titanium, aluminum, copper and stone. Designed with use with a portable cup grinder, the wheel features a silicone abrasive that ensures sharp cuts and reliable performance on small snagging projects.
Invoice Description
Features
Back To Top- Sharp silicon carbide abrasive for small volume snagging jobs
- Versatile good starting specification where initial price is a primary purchasing consideration, especially nonferrous and masonry
- Delivers rapid stock removal in small areas on a portable cup grinder
- Good choice for 300 series stainless, titanium, aluminum, brass, bronze, copper, gray iron, masonry and stone applications
- Competitively priced for the choice for initial price conscious end users
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 11 Portable |
|---|---|
| Series | 37C |
| Applicable Materials | 300 Series Stainless, Titanium, Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Gray Iron, Masonry and Natural Stone |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Size | 5/8/2011 |
| Head Thickness | 2 in |
| Maximum Diameter | 4 in |
| Maximum Speed | 9070 rpm |