Norton® 66253117830 38A Metallurgical Cut-Off Wheel, 10 in Dia x 0.063 in THK, 1-1/4 in Center Hole, 90 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Description
Make clean cuts on metals like carbon steel and super alloys with this MetLab 38A AO type 01/41 metallurgical cut-off wheel. This metallurgic cut-off wheel is compatible with Buehler, LECO, and Struers® chop saw and chop saw machinery for flexible use with a variety of tools, and the aluminum oxide abrasive is suitable for wet use when you want burn-free cuts and ultra clean samples. A high quality bonding system allows for wear-resistant use with reduced odor for improved workspace air quality, while the aluminum oxide abrasive creates precise, burr-free cuts for analysis samples with smooth, easy to handle edges.
Invoice Description
Features
Back To Top- Quality aluminum oxide abrasive wheel designed specifically for burr free cutting of soft carbon steels, tool steels, super alloys for microscopic metal analysis
- Designed to work on Buehler®, LECO® and Struers® machinery
- Superior bond system generates pure cuts for sectioning off samples while minimizing wheel wear and odor
- Used wet for minimal burn
Tech Specs
Back To Top| Brand | Norton |
|---|---|
| In Stock | N |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Applicable Materials | Soft Steel (RC 20 - 30) |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Size | 1-1/4 in |
| Grade | Fine |
| Grit | 90 |
| Maximum Speed | 4585 rpm |
| Reinforced | No |
| Series | 38A |
| Suitable For Use With | Chop Saw and Chop Stroke Machines |
| Type | Metallurgical |
| Wheel Diameter | 10 in |
| Wheel Thickness | 0.063 in |
| Wheel Type Number | Type 01/41 Straight |