Norton 84547 Diamond Blade, 14 in Dia, 1/8 in, 1 in, Dry
Invoice Description
14INX.125X1IN/20MM DRY CUT DIAMOND BLADE MULTI PURPOSE, 70184684547
Tech Specs
Back To Top| Blade Diameter | 14 in |
|---|---|
| Blade Cutting Width | 1/8 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Cutting Condition | Dry |
| Segment Height | 0.393 in |
| Maximum Speed | 5460 rpm |
| Applicable Materials | Concrete, Reinforced Concrete, Granite and Building Materials |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |