Norton Carbo Premier Red 05539502881 Type 27 Depressed Center Wheel, 7 in Dia x 1/4 in Thk, 7/8 in, 24 Grit
Invoice Description
7X1/4X7/8, PREMIER RED T27, GRINDING WHEEL DEPRESSED CENTER CARBORUNDUM GRINDING WHEELS
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 27 |
|---|---|
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Grit | 24 |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Applicable Materials | Stainless Steel, High Alloy Steel and All Ferrous Metals |
| Brand | Carborundum |
| In Stock | Y |