Norton® Gemini® 07660788285 57A Alundum® Straight Bench and Pedestal Grinding Wheel, 8 in Dia x 1 in THK, 1 in Center Hole, 60/80 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Description
Outfit your bench and pedestal grinder with this Gemini® 57A AO Type 01 bench and pedestal wheel to tackle general purpose applications on steel, iron, alloys and other metals. A gray aluminum oxide abrasive and a vitrified bond that provides superb shape holding help the wheel resist wear for a longer wheel life. Available in a variety of sizes and grits, the wheel features telescoping bushings to fit most arbor hole sizes and works well for offhand grinding applications.
Invoice Description
Features
Back To Top- Type 01 straight wheel with quality, gray aluminum oxide for general purpose bench and pedestal grinder applications on steel
- Good choice for deburring and tool sharpening on bench and pedestal grinders, telescoping bushings to fit popular arbor hole sizes
- Vitrified bond for superb shape holding and resistance to wear
Tech Specs
Back To Top| Type | Straight |
|---|---|
| Series | 57A Alundum� |
| Grit | 60/80 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 3600 rpm |
| Bond Type | Vitrified |
| Applicable Materials | 300/400 Series Stainless, Hard/Soft Carbon Steel, Tool Steel, Titanium, Superalloy, Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Cast Iron, Ductile Iron and Gray Iron |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 1 in |
| Wheel Color | Brown |
| Wheel Diameter | 8 in |
| Wheel Thickness | 1 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |