Norton® Gemini® 61463624380 38A Mounted Point, A4 Tree Point, 1-1/4 in Dia x 1-1/4 in L Head, 1/4 in Dia Shank
Invoice Description
1-1/4X1-1/2 MOUNTED POINT 60X, SHAPE: A4 GEMINI,A/O, 38A MEDIUM NORTON-EZ MOUNTED POINTS
Features
Back To Top- 38A abrasive is designed to be cool cutting to minimize burn
- High temperature vitrified bond maximizes form holding and life
- Wide grit range for stock removal, blending/deburring and finishing/polishing
- Good value for general purpose, small job shop applications
Tech Specs
Back To Top| Series | 38A |
|---|---|
| Head Diameter | 1-1/4 in |
| Grit | 60 |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 30560 rpm |
| Bond Type | Vitrified Porous |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |
| Abrading Application | Ferrous Alloy, High Tensile Materials and Wood |
| Head Length | 1-1/4 in |
| Overall Length | 2-3/4 in |
| Point Shape | Tree |
| Point Shape Code | A4 |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Shank Length | 1-1/2 in |