Norton® Gemini® 66243510512 57A Type 11 Portable Snagging Wheel, 4 in Dia Max, 2 in THK, Flaring Cup Shape
Invoice Description
FLARING CUP WHEEL, 4/3 x 2 x 5/8-11 3/4 RIM, 3/4 BACK, GEMINI 57A16-Q, 66243510512, SOLD EACH, NORTON SNAGGING WHEEL
Features
Back To Top- For consistent, quality performance in foundries, welding shops, fabrication facilities, steel mills and shipyards
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 11 Portable |
|---|---|
| Grit | 16 |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 9070 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Applicable Materials | Iron, Steel and Steel Alloy |
| Brand | Norton |
| In Stock | N |
| Center Hole Size | 5/8/2011 |
| Head Thickness | 2 in |
| Maximum Diameter | 4 in |
| Series | 57A |
| Shape Type | Flaring Cup |