Norton® Gemini® 66252809609 37C1 Type 11 Portable Snagging Wheel, 6 in Dia Max, 2 in THK, Flaring Cup Shape
Invoice Description
6X2X5/8-11 MASONRY CUP STONE GEMINI T11 37C16-P, 4-3/4IN BACK DIA. NORTON-EZ FLARING CUP WHEELS
Features
Back To Top- Tough, durable silicon carbide abrasive for heavy duty work
- Used on vertical shaft/right angle cup grinders
- Use on dry, scale covered castings
- Work well with a variety of machines, horse powers and operations
- Competitively priced for initial-price-conscious end users
- Good choice for steel and ferrous metals as well as specialty applications in aluminum and foundaries
- For use with ME24180 E98728 NCRH steel bushing
Tech Specs
Back To Top| Type | Type 11 Portable |
|---|---|
| Series | 37C1 |
| Grit | 16 |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |
| Center Hole Size | 5/8/2011 |
| Head Thickness | 2 in |
| Maximum Diameter | 6 in |
| Shape Type | Flaring Cup |