Norton® Rapid Strip™ 66261009585 Depressed Center Wheel, 4-1/2 in Dia x 1/2 in THK, 60/80 Grit, Silicon Carbide Abrasive
Description
Rapid Strip material provides a unique combination of aggressive performance, long life, and improved finish. It is ideal for removing coatings on a variety of substrates, such as wood, metal, and plastics.
Invoice Description
Features
Back To Top- Extra coarse grit recommended for removing coatings on a variety of substrates such as wood metal and plastics
- Open web construction for minimal loading
- Silicon carbide grain for faster cutting and finer brighter scratch pattern
- Provides a unique combination of aggressive performance, long life and improved finish
- Non-rusting; no workpiece contamination
- The non-woven web is attached to a fiberglass backing plate (rapid strip/rapid blend depressed center wheels) for direct mounting
Tech Specs
Back To Top| Grit | 60/80 |
|---|---|
| Grade | Extra Coarse |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Brand | Norton |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Stainless Steel and Ferrous Metals |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Thread Size | 5/8/2011 |
| Connector Type | Thread |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Wheel Thickness | 1/2 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |