Powers Power-Stud+ SD1 7402SD1 Torque Controlled Wedge Expansion Anchor, 1/4-20 UNC x 2-1/4 in, 1-1/4 in Thread
Description
The Power-Stud anchor is a fully threaded, torque-controlled, wedge expansion anchor. It is available in threaded, rod hanger and tie-wire versions suitable for applications in solid concrete and grout filled concrete masonry. The carbon steel threaded version is suitable for a variety of applications. The drill bit diameter necessary for proper installation is the same as the anchor diameter.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Type | Torque Controlled |
|---|---|
| Diameter | 1/4 in |
| Thread Type | UNC |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Length | 1-1/4 in |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Drill Size | 1/4 in |
| Minimum Embedment Depth | 1-1/8 in |
| Shear Strength | 1255 in-lb at 3000 psi and 4000 psi for Concrete |
| Tensile Strength | 1435 in-lb at 3000 psi, 1660 in-lb at 4000 psi Normal-Weight Concrete |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | DEWALT |
| In Stock | Y |