Precision Brand 35125 B-HS Band Hose Worm Gear Clamp, 3/8 to 7/8 in, 1/2 in W x 0.021/0.023 in Thk, Stainless Steel
Invoice Description
WORM GEAR CLAMP,1/2IN,SS, RANGE:7/16IN-25/32IN, SLOTTED HEX HEAD SCREW, B6H
Tech Specs
Back To Top| Type | Band Hose |
|---|---|
| Series | B-HS |
| Nominal Size | 3/8 to 7/8 in |
| Thickness | 0.021/0.023 in |
| Width | 1/2 in |
| Bolt Size | 5/16 in |
| Grade | 400 |
| Band Material | Stainless Steel |
| Bolt Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Brand | Precision Brand |
| In Stock | Y |