Proto® J2148 Aligning Pry Bar, Curved/Offset Chisel Tip, 32 in OAL, High Alloy Steel
Invoice Description
28IN OFFSET PRY BAR W/HANDLE 25/32IN TIP, BLACK OXIDE FINISH PROTO PRY BAR
Features
Back To Top- Impact resistant, extruded acetate handles are 4-sided with broad but shallow flutes
- Resistant to most harsh chemicals - including hydraulic fluids used in the aerospace industry
- 4-sided handle design helps prevent "roll away" from the work surface and is comfortable and easy to hold
- High alloy steel shanks are heat treated their entire length and black oxide treated for added strength and durability
Tech Specs
Back To Top| Brand | Proto |
|---|---|
| In Stock | N |
| Diameter | 1/2 in |
| Finish | Black Oxide |
| Handle Material | Acetate |
| Handle Type | 4-Sided Large |
| Material | High Alloy Steel |
| Overall Length | 32 in |
| Overall Width | 3/4 in |
| Tip Type | Curved/Offset Chisel |
| Tip Width | 3/4 in |
| Type | Aligning |