Radians® V40812-WM Face Shield, Metal Wire Mesh, 8 in H x 12 in W x 0.04 in THK Visor, For Use With Hard Hats, ANSI/ISEA Z89.1-2014, Type 1 Class G and E, Smoke Lens Shade
Invoice Description
FACE SHIELD, WIRE MESH, 8IN X 12IN UNIVERSAL FIT, RADIANS SAFETY SHIELDS
Features
Back To Top- All headgear and cap adapters have universal pegs that will accommodate a wide variety of face shields and fit most hard hats
Tech Specs
Back To Top| Suitable For Use With | Hard Hats |
|---|---|
| Visor Thickness | 0.04 in |
| Visor Height | 8 in |
| Visor Width | 12 in |
| Brand | Radians |
| In Stock | Y |
| Lens Shade | Smoke |
| Material | Metal Wire Mesh |
| Specifications Met | ANSI/ISEA Z89.1-2014, Type 1 Class G and E |