Reed 01542 Heavy Duty Utility Workshop Vise, 6 in Jaw Opening, 6-1/2 in W, Steel, 3-3/8 in Throat Depth
Description
Heavy-Duty design strengthens this ideal utility workshop vise. Cast vises with pipe jaws, anvil and horn feature a swivel base with positive locking in addition to replaceable, hardened steel, serrated jaw facings for user convenience. These quality vises are imported.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Jaw Opening | 6 in |
| Jaw Width | 6-1/2 in |
| Jaw Material | Steel |
| Throat Depth | 3-3/8 in |
| Base Type | Swivel |
| Color | Red |
| Brand | Reed |
| In Stock | Y |