3" X 1-1/4" Light Medium Duty Cast Iron Wheel, Swivel Caster with Top Lock Brake, 350 lb capacity
Description
Wheel:
Precisely machined Semi-Steel wheels
Temperature range: -45°F to 800°F
Tensile strength of 30,000PSI
Hardness: Brinell 145
Tech Specs
Back To Top| Duty | Light Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 350 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Cast Iron |
| Wheel Type | SEMI-STEEL |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Color | Silver-Steel |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Brake Type | Top Lock Brake |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 2-3/8 X 3-5/8 |
| Bolt Hole Pattern | 1-3/4 X 2-7/8 TO 3 |
| Mount Bolt Size | 5/16" |
| In Stock | N |