3" X 1-1/4" Light Medium Duty Polyolefin Wheel, Swivel Caster , 350 lb capacity
Description
Wheel:
Temperature range: -20° F to 180° F
Excellent chemical resistance
Non-Marking
Tech Specs
Back To Top| Duty | Light Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 350 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Polyolefin |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Color | Black |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Caster Fastening Type | Stem |
| Stem Type | Threaded Stems (UNC) |
| Stem | 1/2 - 13 X 2-3/4 |
| In Stock | N |