3" X 1-1/4" Light Medium Duty Rubber Wheel, Swivel Caster , 350 lb capacity
Description
Wheel:
Soft rubber tread over hard rubber core with nylon sleeve
Durometer: Rubber tread Shore A80(+/-5)
Temperature range -40° F to 160°F
Black as standard
Tech Specs
Back To Top| Duty | Light Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 350 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Rubber |
| Wheel Type | SOLID RUBBER SOFT TREAD |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Color | Black |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Caster Fastening Type | Stem |
| Stem Type | Threaded Stems (UNC) |
| Stem | 1/2 -13 X 1-1/2 |
| In Stock | N |