4" X 1-1/4" Light Medium Duty Polyurethane Wheel, Swivel Caster with Top Lock Brake, 350 lb capacity
Description
Wheel:
Non-Marking polyurethane tread locked to Polyolefin core
Temperature range: -20° F to +180° F
Durometer: Shore A 95
Invoice Description
SWIVEL STEM CASTER, 4X1-1/4, POLY PRO, W/BRAKE, W/ADP7278 EXPANDABLE ADAPTER STEM,
Tech Specs
Back To Top| Duty | Light Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 350 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Type | POLY-PRO™ |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearings |
| Brake Type | Top Lock Brake |
| Caster Fastening Type | Stem |
| Stem Type | Adapter Stems |
| Stem | WITH ADP7278 |
| In Stock | N |