4" X 1-1/4" Light Medium Duty Rubber Wheel, Swivel Caster , 350 lb capacity
Description
Wheel:
Strong, attractive appearance and lightweight
Temperature range: -40° F to +160° F
Gray tread for 1-1/4” wide wheels
Durometer: Shore A 80(+/- 5)
Tech Specs
Back To Top| Duty | Light Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 350 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Rubber |
| Wheel Type | RUBBER ON ALUMINUM |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Color | Gray/Gray |
| Bearing Type | Ball Bearings |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 2-3/8 X 3-5/8 |
| Bolt Hole Pattern | 1-3/4 X 2-7/8 TO 3 |
| Mount Bolt Size | 5/16" |
| In Stock | N |