4" X 2" Medium Duty Cast Iron Wheel, Rigid Caster , 1250 lb capacity
Description
Wheel:
V-Groove is precisely machined 90°, with relief groove
Temperature range -45°F to +300°F
Tensile strength of 30,000 PSI
Tech Specs
Back To Top| Duty | Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 1250 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Rigid |
| Wheel Tread Material | Cast Iron |
| Wheel Type | CAST IRON V-GROOVE |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Bearing Type | Roller Bearings |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 4 X 4-1/2 |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8 X 3-5/8 TO 3 X 3 |
| Mount Bolt Size | 3/8" |
| In Stock | N |