4" X 3" Medium Duty XTREME WHEEL Wheel, Swivel Caster , 1250 lb capacity
Description
Wheel:
Resistant to water, oils, greases, cleaning agents, weather, ozone
Dual sealed precision ball Bearings and Spanner for best performance
Non-marking, excellent for all floor surfaces
Provides an off-road rugged aesthetic
Excellent mobility and wear resistance
Tech Specs
Back To Top| Duty | Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 1250 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Type | XTREME WHEEL |
| Wheel Diameter | 4 in |
| Wheel Width | 3 in |
| Wheel Color | Black/Gray |
| Bearing Type | Sealed Precision Ball Bearings With Top Hat Bushings |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 4 X 4-1/2 |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8 X 3-5/8 TO 3 X 3 |
| Mount Bolt Size | 3/8" |
| In Stock | N |