6" X 2" Medium Duty All Steel Wheel, Swivel Caster , 1250 lb capacity
Description
Wheel:
Made out of Ductile Iron, heavy-duty core, hub and tread
Variety of bearing options for optimal performance
Temperature range: -45°F to 800°F(with bronze bearing)
Tensile strength of 45,000PSI
Tech Specs
Back To Top| Duty | Medium Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 1250 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | All Steel |
| Wheel Type | DUCTILE STEEL WHEELS |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Wheel Color | Red |
| Bearing Type | Roller Bearings |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 4 X 4-1/2 |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8 X 3-5/8 TO 3 X 3 |
| Mount Bolt Size | 3/8" |
| In Stock | N |