8" X 2" Medium Heavy Duty Polyurethane Wheel, Swivel Caster , 1500 lb capacity
Description
Wheel:
Polyurethane tread chemically bonded to cast iron core
Temperature range: -40°F to +180°F
Durometer Shore A 95 (+/-5)
Tech Specs
Back To Top| Duty | Medium Heavy Duty |
|---|---|
| Load Capacity | 1500 lbs |
| Brand | Durable Superior Casters |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Type | POLYON™ |
| Wheel Diameter | 8 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Wheel Color | Dark Gray/White |
| Bearing Type | Roller Bearings |
| Caster Fastening Type | Plate |
| Plate Dimension | 4-1/2 X 6-1/4 |
| Bolt Hole Pattern | 2-7/16 X 4-15/16 TO 3-3/8 X 5-1/4 |
| Mount Bolt Size | 1/2" |
| In Stock | N |