SAIT® 23040 Thin High Speed Cut-Off Wheel, 3 in Dia x 1/16 in THK, 3/8 in Center Hole, A36T Grit, Aluminum Oxide Abrasive
Invoice Description
CUT OFF WHEEL,3INx1/16x3/8, METAL,A36T, 25,000RPM, THIN WHEEL, SAIT CUT-OFF WHEELS
Features
Back To Top- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Hard bond for aggressive cutting on rough applications
Tech Specs
Back To Top| Type | Thin High Speed |
|---|---|
| Grit | A36T |
| Grade | Medium |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Applicable Materials | Ferrous Metals and Stainless Steel |
| Brand | SAIT |
| In Stock | N |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Size | 3/8 in |
| Reinforced | Yes |
| Suitable For Use With | Die Grinders |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Hardness | T |
| Wheel Thickness | 1/16 in |
| Wheel Type Number | Type 1 |