SGS® 30023 01S Fractional Square End End Mill, 9/16 in Dia Cutter, 1-1/8 in Length of Cut, 4 Flutes, 9/16 in Dia Shank, 3-1/2 in OAL, TA Coated
Invoice Description
END MILL,9/16 DIA, 4 FLUTE, SOLID CARBIDE, TiAN COATED, SGS END MILLS CLEARANCE CLEARANCE
Tech Specs
Back To Top| Brand | SGS |
|---|---|
| In Stock | N |
| Cutter Diameter | 9/16 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | TA Coated |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 30 deg |
| Length of Cut | 1-1/8 in |
| Material | Micrograin Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Series | 01S |
| Shank Diameter | 9/16 in |
| Shank Length | 2-3/8 in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Fractional Square End |