SGS® 30027 01S Fractional Square End End Mill, 7/8 in Dia Cutter, 1-1/2 in Length of Cut, 4 Flutes, 7/8 in Dia Shank, 4 in OAL, TA Coated
Invoice Description
END MILL, 7/8 DIA,4 FLUTE, SOLID CARBIDE, TiAN COATED, SGS END MILLS CLEARANCE CLEARANCE
Tech Specs
Back To Top| Brand | SGS |
|---|---|
| In Stock | N |
| Cutter Diameter | 7/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | TA Coated |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 30 deg |
| Length of Cut | 1-1/2 in |
| Material | Micrograin Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4 in |
| Series | 01S |
| Shank Diameter | 7/8 in |
| Shank Length | 2-1/2 in |
| Shank Type | Straight |
| Type | Fractional Square End |