SGS Pro® 12978 Universal SE Imperial Carbide Burr, Oval (Shape SE) Head, 3/8 in Dia Head, 5/8 in L of Cut, 2-3/8 in OAL, Double Cut
Invoice Description
CARBIDE BURS 1/4IN CUT 1/4IN DIA OVAL SHAPE DOUBLE CUT 12978
Features
Back To Top- Advanced cutting geometry - allowing for rapid stock removal, increasing production output, resulting in a smoother operation, breaking down material removed efficiently
- CNC machined - high consistent quality
- Manufactured to strict quality control standards - incorporates 100% inspection of the brazed joints
- Rapid stock removal on a broad spectrul of materials eg. steels, copper, cast irons and nickel alloys
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Brand | SGS Pro |
| Type | Imperial |
| Series | Universal SE |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metals |
| Cut Type | Double |
| Head Diameter | 3/8 in |
| Head Material | Solid Carbide |
| Head Shape | Oval (Shape SE) |
| Industry Specification | SE-3 |
| Length of Cut | 5/8 in |
| Maximum Speed | 37500 rpm |
| Overall Length | 2-3/8 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |