SGS Pro® 13903 Universal SG Imperial Carbide Burr, Pointed End, Tree Pointed (Shape SG) Head, 3/8 in Dia Head, 3/4 in L of Cut, 2-1/2 in OAL, Double Cut
Invoice Description
CARBIDE BUR, 3/8x3/4IN LOC, TREE SHAPE,DBL CUT, 1/4IN SHANK, POINT END, SGS CARBIDE BURS #13903
Features
Back To Top- Advanced cutting geometry - allowing for rapid stock removal, increasing production output, resulting in a smoother operation, breaking down material removed efficiently
- CNC machined - high consistent quality
- Manufactured to strict quality control standards - incorporates 100% inspection of the brazed joints
- Rapid stock removal on a broad spectrul of materials eg. steels, copper, cast irons and nickel alloys
Tech Specs
Back To Top| Type | Imperial |
|---|---|
| Series | Universal SG |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Brand | SGS Pro |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metals |
| Cut Type | Double |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 3/8 in |
| Head Material | Solid Carbide |
| Head Shape | Tree Pointed (Shape SG) |
| Industry Specification | SG-3 |
| Length of Cut | 3/4 in |
| Maximum Speed | 37500 rpm |