SGS Pro® 19070 Universal SL Imperial Straight Flute Hand Tap, Radius End, Taper Radius (Shape SL) Head, 3/8 in Dia Head, 1-1/16 in L of Cut, 3 in OAL, Aluminum Cut
Invoice Description
CARBIDE BUR, 3/8x3/4IN LOC, TAPER, 14deg,SINGLE CUT, 1/4IN SHANK, FOR ALUM. SGS CARBIDE BURS
Features
Back To Top- Specifically developed cutting geometry allowing rapid stock removal on non-ferrous and plastic materials
- Specifically developed cutting geometry avoids clogging
- Specifically developed cutting geometry ensures smooth cutting operation
Tech Specs
Back To Top| Type | Imperial |
|---|---|
| Series | Universal SL |
| Overall Length | 3 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Brand | SGS Pro |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Aluminum Alloys and Plastics |
| Cut Type | Aluminum |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 3/8 in |
| Head Material | Solid Carbide |
| Head Shape | Taper Radius (Shape SL) |
| Included Angle | 14 deg |
| Industry Specification | SL-3NF |
| Length of Cut | 1-1/16 in |