SGS Pro® Quickie Cut™ 15553 Universal SM Imperial Cut-Off Wheel, Pointed End, Cone - Pointed (Shape SM) Head, 1/4 in Dia Head, 1 in L of Cut, 2 in OAL, Double Cut
Invoice Description
CARBIDE BUR, 1/4x1IN LOC, CONE SHAPE,DBL CUT, 1/4IN SHANK, SGS CARBIDE BURS #15553
Features
Back To Top- Advanced cutting geometry - allowing for rapid stock removal, increasing production output, resulting in a smoother operation, breaking down material removed efficiently
- CNC machined - high consistent quality
- Manufactured to strict quality control standards - incorporates 100% inspection of the brazed joints
- Rapid stock removal on a broad spectrul of materials eg. steels, copper, cast irons and nickel alloys
Tech Specs
Back To Top| Type | Imperial |
|---|---|
| Series | Universal SM |
| Overall Length | 2 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Brand | SGS Pro |
| In Stock | Y |
| Applicable Materials | Ferrous and Non-Ferrous Metals |
| Cut Type | Double |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 1/4 in |
| Head Material | Solid Carbide |
| Head Shape | Cone - Pointed (Shape SM) |
| Included Angle | 10 deg |
| Industry Specification | SM-3 |
| Length of Cut | 1 in |
| Maximum Speed | 55000 rpm |