SPF/Anvil™ 0560005951 FIG 65 Adjustable Clevis Hanger, 1-1/2 in Pipe, 3/8 in Rod, 250 lb Load, Carbon Steel, Plain
- Item Code: ANV 65 1.50-LQ
- Brand: SPF/Anvil
- Mfg Part No: 0560005951
Discontinued
Invoice Description
65 11/2 BLK STL LD ADJ CLEVIS HGR CLEARANCE
Features
Back To Top- Internationally Manufactured. Vertical adjustment is provided, varying with the size of clevis. Tighten upper nut after adjustment.
- Hanger load nut above clevis must be tightened securely to assure proper hanger performance
- Vertical adjustment is provided, varying with the size of the clevis
- Tighten upper nut after adjustment
- Economical attachment for light duty service
- For suspension of stationary pipe or conduit
- Lightweight
Tech Specs
Back To Top| In Stock | N |
|---|---|
| Finish | Plain |
| Load Capacity | 250 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Pipe Size | 1-1/2 in |
| Rod Size | 3/8 in |
| Series | FIG 65 |
| Temperature Rating | 650 deg F |
| Type | Adjustable |
| Brand | SPF/Anvil |