SPF/Anvil™ 0830030805 Pipe Nipple, 1-1/4 in Nominal, MNPT End Style, 8 in L, Steel, Black, SCH 40/STD, Welded, Import
- Item Code: ANV NB 1.25X8.00-LQ
- Brand: SPF/Anvil
- Mfg Part No: 0830030805
Discontinued
Invoice Description
11/4X8 IMP BLK STEELNIPPLE IMPORTED CLEARANCE
Features
Back To Top- Internationally Manufactured Welded Steel Pipe Nipple
- Ends are cut square to the central axis
- All burrs on the inside are removed
- Threaded on both ends
- Threads are right hand on both ends
- The ends of the pipe nipples are chamfered on the outside at an angle of 35 deg plus/minus 10 deg to the central axis
Tech Specs
Back To Top| In Stock | N |
|---|---|
| Dimensions | 1.66 in OD |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | MNPT |
| Finish | Black |
| Length | 8 in |
| Material | Steel |
| Method of Manufacture | Welded |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Brand | SPF/Anvil |