SPF/Anvil™ 0831010004 Pipe Nipple, 3/8 in Nominal, NPT End Style, 2 in L, Steel, Galvanized, SCH 40/STD, Welded, Import
Invoice Description
3/8X2 IMP GAL STEEL NIPPLE 150#,NPT,WELDED, GALVANIZED PIPE NIPPLES
Features
Back To Top- Internationally Manufactured Welded Steel Pipe Nipple
- Ends are cut square to the central axis
- All burrs on the inside are removed
- Threaded on both ends
- Threads are right hand on both ends
- The ends of the pipe nipples are chamfered on the outside at an angle of 35 deg plus/minus 10 deg to the central axis
Tech Specs
Back To Top| Brand | SPF/Anvil |
|---|---|
| In Stock | N |
| Dimensions | 0.675 in OD |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | NPT |
| Finish | Galvanized |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Method of Manufacture | Welded |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |