Sprayon FLASH FREE EL848 Electrical Degreaser, 20 oz Aerosol Can, Liquid, Solvent
Description
Sprayon EL848 Electrical Degreaser (Flash Free) Aerosol is a non-flammable, fast-evaporating cleaner that penetrates instantly to remove dirt, oil, grease and wax. Increases the life of electrical components by removing foreign materials that can cause costly downtime. Replaces 1,1,1 Trichloroethylene.
Invoice Description
Tech Specs
Back To Top| Series | EL848 |
|---|---|
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Net Weight | 17 oz |
| Form | Liquid |
| Odor/Scent | Solvent |
| VOC Content | 50/500 g/L |
| Specific Gravity | 1.45 |
| Composition | Trichloroethylene, Carbon Dioxide |
| Brand | Sprayon |
| In Stock | Y |