Sta-Lube® SL3190 Sta-Plex™ Extreme Pressure Non-Flammable Premium Grease, 14 oz Cartridge, Semi-Solid to Solid Grease, Red, -20 to 325 deg F
Description
A superior multi-purpose certified lithium complex based NLGI #2 grease. Contains extreme pressure, anti-wear, & anti-oxidation additives. Ideal for high temperature & performance applications.
Invoice Description
Features
Back To Top- Protects against rust and oxidation
- Extremely versatile lithium complex, red NLGI #2 grease
Tech Specs
Back To Top| Type | Extreme Pressure Non-Flammable |
|---|---|
| Series | Sta-Plex� |
| Container Type | Cartridge |
| Container Size | 14 oz |
| Net Weight | 14 oz |
| Base Type | Lithium Complex |
| Composition | Distillate (Petroleum), Hydro Treated Heavy Naphthenic, Distillate (Petroleum), Solvent Dewaxed Heavy Paraffinic, Calcium Carbonate, Phosphorodithioic Acid, O, O-di-c1-14-Alkyl Ester, Zinc Salts, 2- (2-cis-Heptadec-8-enyl-2-imidazol in-1-yl) |
| Form | Semi-Solid to Solid Grease |
| Color | Red |
| Odor/Scent | Faint Petroleum |
| Temperature Range | -20 to 325 deg F |
| Specific Gravity | 0.9 |
| Flash Point | 475 deg F |
| VOC Content | 9 g/L |
| Viscosity | 230 |
| Flammability Rating | 1 HMIS/NFPA |
| Brand | Sta-Lube |
| In Stock | Y |
| Grade | NLGI 2 |