Stanley® 100 PLUS® 64-102-A Screwdriver, #2 Phillips® Point, Alloy Steel Shank, 8-1/4 in OAL, Acetate Handle, Black Oxide/Polished Chrome
Description
This Stanley® 100 PLUS® Screwdriver is built to withstand heavy duty applications. This screwdriver has a magnetic black oxide tip allowing for a secure grip on fasteners.
Invoice Description
Features
Back To Top- 100% acetate handle stands up to heavy duty industrial use
- Precision cold formed tips provide high torque performance
- Black oxide tips provide corrosion resistance and precise fit
Tech Specs
Back To Top| Brand | Stanley |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Blade Diameter | 1/4 in |
| ESD-Safe | No |
| Finish/Coating | Black Oxide/Polished Chrome |
| Handle Material | Acetate |
| Handle Type | Fluted |
| Magnetized Tip | Yes |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 8-1/4 in |
| Point Size | #2 |
| Point Type | Phillips� |
| Shank Length | 4 in |
| Shank Material | Alloy Steel |
| Shank Size | 1/4 in Dia |
| Shank Type | Round |