Stanley® 100 Plus® 66-164-A Screwdriver, Standard Point, Alloy Steel Shank, 8-1/4 in OAL, Acetate Handle, Black Oxide/Polished Chrome, ASME B107.600
Description
This Stanley® 100 Plus® Screwdriver is built to withstand heavy duty applications with its 100% acetate handle. This versatile Screwdriver works well in a multitude of applications making it a must have in your toolbox.
Invoice Description
Features
Back To Top- Precision cold formed tips provide high torque performance
- 100% acetate handle stands up to heavy duty industrial use
Tech Specs
Back To Top| Brand | Stanley |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Blade Diameter | 1/4 in |
| Color | Black/Gray |
| ESD-Safe | No |
| Finish/Coating | Black Oxide/Polished Chrome |
| Handle Material | Acetate |
| Insulated | No |
| Magnetized Tip | No |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 8-1/4 in |
| Point Type | Standard |
| Shank Length | 4 in |
| Shank Material | Alloy Steel |
| Shank Size | 0.31 in |
| Shank Type | Round |
| Specifications Met | ASME B107.600 |