Stanley® 100 PLUS® 66-166-A Screwdriver, 5/16 in Slotted Standard Point, Alloy Steel Shank, 11 in OAL, Acetate Handle, Polished Chrome
Description
This Stanley® 100 PLUS® Screwdriver is built to withstand heavy duty applications with its 100% acetate handle. This versatile screwdriver works well in a multitude of applications making it a must have in your toolbox.
Invoice Description
Features
Back To Top- 100% acetate handle stands up to heavy duty industrial use
- Precision cold formed tips provide high torque performance
Tech Specs
Back To Top| Brand | Stanley |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Blade Diameter | 5/16 in |
| Finish/Coating | Polished Chrome |
| Handle Material | Acetate |
| Handle Type | Fluted/Full Sized |
| Material | High Alloy Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Overall Length | 11 in |
| Point Size | 5/16 in |
| Point Type | Slotted Standard |
| Shank Length | 6 in |
| Shank Material | Alloy Steel |
| Shank Size | 5/16 in |
| Shank Type | Round |