Stanley® 11-515 Razor Blade, High Carbon Steel, Single-Edge Blade, Blunt Point/Straight Edge, 1-1/2 in L x 11/16 in W Blade, Compatible With: 28-100 and 28-500 Scraper and Standard Razor Blade, 0.009 in THK
Invoice Description
BLADE, RAZOR PK/100 SINGLE EDGE 1-1/2IN FOR UTILITY KNIVES STANLEY RAZOR BLADES
Features
Back To Top- There are 100-blades in each box
- They are single edge razor blades
- The razor blades have a single edge
Tech Specs
Back To Top| Material | High Carbon Steel |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| In Stock | Y |
| Blade Design | Blunt Point/Straight Edge |
| Blade Length | 1-1/2 in |
| Blade Type | Single-Edge |
| Blade Width | 11/16 in |
| Compatible With | 28-100 and 28-500 Scraper and Standard Razor Blade |
| Number of Points | 2 |
| Size | #9 |
| Thickness | 0.009 in |