Stanley® 54-016 Ball Peen Hammer, 14 in OAL, 16 oz Forged High Carbon Steel Head, Hickory Wood Handle
Description
High-carbon, steel forged head, hardened and tempered. Rim-tempered face minimizes chipping, assures greater safety. Select clear lacquered Hickory handle. Polished face and pein.
Invoice Description
Features
Back To Top- High-carbon, steel forged head, hardened and tempered
- Rim-tempered face minimizes chipping, assures greater safety
- Select clear lacquered hickory handle
- Polished face and peen
Tech Specs
Back To Top| Handle Material | Hickory Wood |
|---|---|
| Head Material | Forged High Carbon Steel |
| Head Weight | 16 oz |
| Brand | Stanley |
| In Stock | Y |
| Face Diameter | 1-9/32 in |
| Face Type | Rim Tempered |
| Head Length | 4-1/8 in |
| Overall Length | 14 in |