Stanley® Wonder Bar® 55-515 Pry Bar, Beveled/Nail Slotted Tip, 12-3/8 in OAL, Forged High Carbon Steel
Description
Get the prying power you need with the 12-3/4 in Wonder Bar® pry bar. The strong high carbon steel hand tool is designed to give you excellent leverage for pulling nails, lifting and scraping.
Invoice Description
Features
Back To Top- Forged 1-piece steel construction for increased strength and durability
- Bar has black finish to provide corrosion resistant
- Yellow powder coated claw end for high visibility
- Tear shaped, beveled nail slot specifically for pulling nails
- Nail slots on claw ends with beveled edges for pulling nails and prying
- Both claw ends are polished
- Heat treated for increased durability
- Polished and beveled cutting edges
- Contoured bar makes pulling nails, prying, lifting and scraping easier
- Beveled nail slot at both ends
Tech Specs
Back To Top| Brand | Stanley |
|---|---|
| In Stock | Y |
| Corrosion-Resistant | Yes |
| Finish | Powder Coated/Yellow |
| Material | Forged High Carbon Steel |
| Overall Length | 12-3/8 in |
| Overall Width | 1-3/4 in |
| Tip Type | Beveled/Nail Slotted |
| Tip Width | 1-3/4 in |