Tiger® 58071 Performance Line Depressed Center Grinding Wheel, 4-1/2 in Dia x 1/4 in THK, 7/8 in Center Hole, 24 Grit, Zirconia Alumina Abrasive
Description
Weiler® high quality line of grinding wheels help metal fabrication professionals get the most demanding jobs done right and done fast.
Invoice Description
GRINDING WHEEL, 4-1/2X1/4X7/8, T27 TIGER ZIRC, Z24T, ALUMINUM OXIDE, 10 PER BOX, SOLD BY EACH, WEILER GRINDING WHEELS
Features
Back To Top- Type 27 grinding wheels are designed with fiberglass cut back from the edge to provide instant aggressive grinding on new wheels
- High performance wheels leverage a self-sharping zirconia alumina grain that delivers fast, consistent grinding on steel and stainless steel
- All wheels are ceramic infused for that extra surge in performance
- Self-sharpening zirconia grain retains high cutting performance through the life of the wheel
- Performance line - Weiler Abrasives® Tiger® wheels deliver the right combination of performance and value
- This versatile line-up offers a long life solution for all your general purpose applications
- Type 27 - Flat profile with depressed center allows for a wide range of grinding angles (0 to 45)
- Ceramic infused for faster, longer grinding
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Type | Performance Line |
| Brand | Tiger |
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
| Applicable Materials | Carbon Steel, Structural Steel, Cast Iron, Steel and Stainless Steel |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Size | 7/8 in |
| Connector Type | Arbor |
| Grade | Coarse |
| Grit | 24 |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Reinforced | Yes |
| Specifications Met | ANSI B7.1-2010 |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Wheel Hardness | T |
| Wheel Thickness | 1/4 in |
| Wheel Type Number | Type 27 |