Tillman™ 92302X Unlined Welding Jacket, 2XL, Westex® FR7A® Cotton, Royal Blue, Resists: Flame and Heat
Invoice Description
WELDING JACKET, XXL, 100%COTTON,FLAME RESISTANT TILLMAN WELDING JACKETS
Features
Back To Top- Sleeves made from specially tanned side split cowhide
- Sleeves sewn with Kevlar® thread
- Soapstone pocket on each sleeve
- Spacious inside pocket for small item storage
- To clean, take to dry cleaner experienced in cleaning leather
Tech Specs
Back To Top| Type | Unlined |
|---|---|
| Series | 9230 |
| Size | 2XL |
| Material | Westex� FR7A� Cotton |
| Color | Royal Blue |
| Chest Size | 30 in |
| Length | 30 in |
| Fabric Weight | 9 oz |
| Number of Pockets | 3 |
| Resists | Flame and Heat |
| Brand | Tillman |
| In Stock | N |