True Temper® 1162500 Crow Bar, Pinch Point Tip, 66 in OAL, Steel
Invoice Description
PINCH POINT CROW BAR, 66IN, 1-1/2IN BAR STOCK, 26 LB, CARBON STEEL, TRUE TEMPER CROW BARS
Features
Back To Top- The pinch point crow bar is a 66 in long straight heat treated steel for maximum strength
- This long hand tool has a round tapered handle and is utilized to pry and lever heavy objects
- Typical uses for a pinch point crow bar include breaking up clay, concrete and other hard materials
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 66 in |
|---|---|
| Overall Width | 1-1/2 in |
| Material | Steel |
| Diameter | 1-1/2 in |
| Brand | True Temper |
| In Stock | Y |
| Handle Type | Long/Round Tapered |
| Tip Type | Pinch Point |
| Tip Width | 1-1/2 in |
| Wt. | 1-1/2 in |