True Temper® 1171000 Gooseneck Wrecking Bar, Flat Tip, 30 in OAL, Alloy Steel
Invoice Description
3/4X30IN WRECKING BAR 75030/#1171000
Features
Back To Top- The True Temper® gooseneck wrecking bar is a 30 in bar made of quality steel
- It also has a single curved end and flattened points with a small slot on both ends for removing nails
- The tool construction is durable for longevity
Tech Specs
Back To Top| In Stock | Y |
|---|---|
| Brand | True Temper |
| Diameter | 3/4 in |
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length | 30 in |
| Overall Width | 5-3/4 in |
| Tip Type | Flat |
| Tip Width | 5-3/4 in |
| Type | Gooseneck |