True Temper® 1171600 Gooseneck Wrecking Bar, Flat Tip, 36 in OAL, Alloy Steel
Invoice Description
WRECKING BAR, 36IN, GOOSENECK, 3/4IN BAR STOCK, MED CARBON STEEL TRUE TEMPER WRECKING BAR
Features
Back To Top- The True Temper® gooseneck wrecking bar is a 36 in bar made of quality steel
- It also has a single curved end and flattened points with a small slot on both ends for removing nails
- The tool construction is durable for longevity
Tech Specs
Back To Top| Type | Gooseneck |
|---|---|
| Overall Length | 36 in |
| Overall Width | 5-1/4 in |
| Material | Alloy Steel |
| Diameter | 2 in |
| Brand | True Temper |
| In Stock | Y |
| Tip Type | Flat |
| Tip Width | 5-1/4 in |