True Temper® 1554500 E471 Economy Grade Shovel, Steel Blade, 11 in L x 8 in W, Square Point Blade Point, 47 in L Handle
Invoice Description
ECONOMY SQUARE POINT SHOVEL 48" WOOD HANDLE, 9"x10-1/2" HEAD, AMES TRUE TREMPER SHOVELS
Tech Specs
Back To Top| Type | Economy Grade |
|---|---|
| Blade Width | 8 in |
| Blade Length | 11 in |
| Blade Material | Steel |
| Blade Point Style | Square Point |
| Handle Length | 47 in |
| Handle Material | Wood |
| Brand | True Temper |
| In Stock | Y |
| Series | E471 |
Substitute Items
UnionTools® 40184 Square Point Shovel, 44 in L Handle, Hardwood Handle
Interchangeable Substitute
LEARN MORE